В началото се учудвах, но вече не. Не бях се замислил, че хората се хващат да монтират ей така, с идеята че изглежда лесно и доходно...
Да лесно е, когато преди монтажа, върви мисълта и представата за това, кое и как работи. Тази система е хитроумно измислена, следят се с пик процесор потенциални нива, и според тяхното ниво системата изпълнява различна функционалност.
Начално - или изходно състояние. Всички домофони са затворени /или блокирани/. По абонатните линии няма напрежение.
Нива на общите управляващи шини:
VCC - 12V, напрежение което е стабилизирано и освен в модул управлвние се използва за захранваща шина на светодиодното осветяване на таблото /зелени светодиоди чиято светлина се вижда добре нощем/
VD - 5V - обща шина на бутоните. Напрежение, което е получено през делител в модул управление.
T&R - обща управляваща шина. В изходно състояние по нея се измерва пулсиращо напрежение 0-10V в такт с премигването на контролния светодиод в модул управление.
Повикване - гонга е ясен, но потенциала по линията на повикан абонат, е 5 волта. Системата очаква 30 секунди повиканият абонат да се обади.
Обаждане - потенциал 10 волта по абонатната линия. Режим на разговор.
Отваряне на врата /задействане на look/ - потенциал 12 волта по абонатната линия.
Затваряне - нарастване на потенциала над 13.5V волта.
Нищо сложно - освен една единствена важна жица - общият проводник - често подценяван и предизвикващ хиляди "ах" и "ох". Ами логично е че за да са коректно отчетени тези потенциални нива, този проводник следва да е със сечение не по-малко от 0,75 мм2 за нормална 7-8 етажна сграда. За по-висока кооперация е желателно да се търси по-голямо сечение.