
Тук ще разгледам какво следва да провери потребителя (най-често IT специалист на фирмата потребител) когато възникне аварийна ситуация. Това е особено важно, преди да се обърнете за съдействие от сервиза.
Кратко описание на индикациите налични в телефонната централа:
Най-вляво се намира захранващия блок на системата. Panasonic е разработил 3 варианта токозахранващи блокове - тип S - маломощен с до 32 абоната капацитет и предимствено аналогови вътрешни абонати; тип М - средномощен - осигурява токозахранване за пълен капацитет на KX-TDA100, и частичен капацитет на KX-TDA200; тип L - най-мощното захранване, снабдено с допълнителен охлаждащ вентилатор и гарантиращо пълен капацитет за KX-TDA 200. Основната индикация на токозахранващия блок е зелен светодиоден индикатор - обичайно състояние е светването му до 1 секунда след старт на изправителя - липсата на светене на този индикатор след стартиране е индикация за аварирал токозахранващ блок, което изисква сервизна намеса.
Най-вдясно от поредицата модули в окомплектовката на централата е монтиран най-важния за телефонната централа модул, MPR или централното управление на телефонната централа. Софтуера на системата се съдържа в SD карта. MPR има два индикатора: Червен - чрез този индикатор се следи състоянието на литиевата батерия 3V монтирана в модула, за съхранение на паметта при безтоково състояние. Слабо светене на индикатора предупреждава за изтощаваща се батерия, силно светене гарантира изтощена батерия. Нормален статус на този индикатор е липса на светене. Зелен индикатор - При включване на токозахранване на централата, зеления индикатор светва за около 1-2 секунди, след което започва да свети с бързо мигане - което индикира извличане на съдържанието на SD картата и зареждане му в оперативната памет. Това е и начало на инициализацията на всички модули на централата. След завършване на този цикъл, и стартиране на централата, този индикатор не следва да свети.
Върху корпуса на централата вдясно горе съществуват 2 индикатора - зелен (Run) и червен (Alarm) - нормален статус на индикаторите при работоспособност на централата е свети зеления индикатор. Светване на червения индикатор е информация за поява на съобщение в error log на централата. В error log се записват неизпълнени трафици, неуспешна комутация, спиране на захранването, отказ на някой абонатен модул и т.н. Т.е. при светещ червен индикатор е желателно сервизен прочит на error log, и след отстраняване на причините за аварии да бъде премахнат. Ако при пъвоначален старт има мигане в различен такт на индикаторите на корпуса, това е сигнал за авария в MPR, което ще спре старт програмата на централата и е необходима сервизна намеса.
Всички останали модули от комплектацията на централата имат по два индикатора - червен и зелен. След първоначален старт, всички червени индикатори светват, което потвърждава наличие на 15 V захранваща шина във всички модули. Когато започне процеса на инициализация на модулите от MPR, червените индикатори поетапно изсветляват, премигват и при включване от MPR светват зелените индикатори, а червените изгасват. Ако в някой модул остане да свети червен индикатор, след завършване на стартовия процес на централата, това е индикация че има повреда в самия модул. Съществуват и повреди при които нито един от индикаторите не свети - което е предпоставка за сервизна намеса.
Това са основните индикаторни състояния на телефонната централа. Разбира се има и други, но те по-скоро индикират моментна работоспособност на различните модули.
Обърнете внимание на индикаторите на централата, преди да потърсите сервизно съдействие.
Recommended Comments
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.