Jump to content
Nophelet
Nophelet

Често споделяна реплика от запитвания по телефона - "Всички автомати работят лошо. Сменяме през месец автомат с нови и пак проблеми.Или не спират осветление или не го включват".

Интересна тема и още по-интересно решение - а и с цена под 0,50 лв.

Не вярвате - ами прочетете и проверете лично.

В последните години масова практика е подмяна на осветителните крушки по стълбищата на кооперациите с енергоспестяващи крушки. Това е добра идея с цел икономия в сметката за потребление. Но добра идея с лоша реализация.

Това което прави впечатление е че нито търговците, нито клиентите се замислят какво в същност продават/купуват - т.е. липсва указание за безаварийна работа на продадено/ купено изделие - в случая никой не дава отговор на въпроса: Тези енергоспестяващи крушки ще работят ли безаварийно със стълбищен автомат?

Да е получаваният отговор, но това е напълно лаишки и непрофесионален отговор, защото използването на енергоспестяващи крушки за стълбищно осветление е свързано с един явно неизвестен на масовия продавач/купувач факт.

Енергоспестяващата крушка притежава електроника, която работи с DC напрежение. Това DC напрежение се получава след изправяне на мрежовото напрежение и филтрация с високоволтов електролитен кондензатор в рамките на 4,7 до 22,00 микрофарада. Всеки занимаващ се с електроника знае че електролитния кондензатор когато е разреден е късо съединение за постоянен ток. Т.е. когато реле-автомата за стълбищно осветление бъде включен, от всички паралелно включени енергоспестяващи крушки в първия момент се получават "n" броя къси съединения, според броя на крушките, предизвикващи искра в релейния контакт на автомата. Разбира се тези къси съединения са за много кратък момент от време - и след зареждане на кондензаторите го няма. Но тази моментна искра предизвикана от моментно токово натоварване на контакта на релето, многократно превишаващо работния ток на този контакт предизвиква натрупвания на нагари върху контакта. След неопределим брой включвания неминуемо настъпва един от случаите :

- контактът на релето при някое включване се 'самозаварява' от поредната искра и осветлението остава да свети постоянно.

- контактът на релето губи контактно съпротивление и осветлението или започва да премигва или изобщо не се включва.

Това са причините за масовото недоволство от реле-автоматите, а решението е елементарно и евтино, по възможностите на всеки който не е с 2 леви ръце.

Какво следва да се направи?

Две неща - първото е да се разходите до най-близкия ви магазин за електронни части и да закупите резистор със стойност 4.7 ома но на 10 вата разсейвана мощност.

Второто е да монтирате този резистор на изхода на реле-автомата за лампи и към другия край на този резистор да свържете линията към лампите.

Този резистор ще премахне пиковото натоварване на контакта на релето и ще ви лиши от проблемите в стълбищното осветление.

Ето и схема, за който не се е ориентирал какво да направи. Rx в схемата е този резистор.

 

relstavt.png

User Feedback

There are no reviews to display.