Jump to content
  • Our picks

    • Growatt SPH 3000-6000 режими за работа на инвертора - кратки инструкции
      Growatt прилага три режима на работа от серията SPH, включващи Load First, Grid First и Battery First, за да отговарят на различни режими  за използване на инвертора. Това ръководство е предназначено за клиентите да разберат концепцията на режимите на работа и процедурите за настройка за активиране на тези режими.

      Load First

      Това е режим по подразбиране.  В този режим се използва максимално слънчевата енергия, и се намалява изтеглената енергия от мрежата.
      В този режим, приоритетно се използва соларна енергия, недостига се компенсира от батериите, а ако и това изпада в недостиг, се добавя от мрежата необходимата енергия.

      В този режим е важна настройката SОС % - тя определя до какво ниво на батерията ще позволите разреждането и.

      Внимание:

      Използването на батерията ще бъде възможно, когато се зареди над нивото SOC% + 3% соларна енергия.

       

      Battery First

      Когато слънчевата енергия е достатъчна, тя ще зарежда батерията с най-висок приоритет, а излишната слънчева енергия ще поддържа товарите с мрежата.

      Когато слънчевата енергия е недостатъчна, тя ще зарежда батерията с най-висок приоритет, а за товара ще се използва захранване от мрежата. Ако активирате функцията AC Charge, мрежата не само ще поддържа натоварването, но и ще зарежда батерията заедно със слънчева енергия, докато батерията достигне „Charge Stopped SOC“.

      Внимание:

      "Battery Charge Power Rate", "Charge Stop SOC", "AC Charge Function" и "Charge Period" са налични за настройка.
      Моля настройте "Charge Period". Ако не го направите, автоматично ще работи  "First Charge".

       

      Grid First

      Това е режим подходящ за максимално отдаване на слънчевата енергия към мрежатам препоръчителен за реазлизиране на продажби.

      Или, когато слънчевата енергия е достатъчна, слънчевата енергия ще осигури максимум ззахранване към товара и мрежата, след което излишната слънчева енергия ще зарежда батерията.

      Когато слънчевата енергия е недостатъчна, тя и батерията ще работят заедно, за да осигурят максимален изходен променлив ток, за захранване на товара и износ на енергия към мрежата.

      Внимание:

      “Battery Discharge Power Rate”, “Discharge Stopped SOC” и “Discharge Period”са налични за настройка. Моля настройте “Discharge Period”.  Ако не го направите, автоматично ще работи “Load First”.

       
      • 0 replies
    • Кога се появяват грешки error XX на дисплея
      Инвертерите, или устройствата преобразуващи соларното напрежение в енергия за използване към:

      - AС мрежата с цел продаване

      - към акумулатори с цел съхранение

      - към консуматорите в дома, естествено за икономия,

      са сложни технологично решени устройства.

      И като такива, разработчиците им полагат максимални усилия за защитата им от аварии.

      Има достатъчно контролно-измервателни вериги, със зададени параметри - от...до....

      Всяка промяна нагоре или надолу от зададените параметри в различните изпълнителни възли на устройствата, произвеждат и бърза реакция на управляващия модул -

      със съответното съобщение на дисплея, отнасящо се до характеристична грешка на определен сегмент от устройството, като съответно самото устройство се блокира за работа, с цел предотвратяване на последваща авария със серизони дефекриращи елементи..

      Появата на такива съобщения, съпътсваща се с изписване на номер грешка, и със спиране работоспособност на инвертера, винаги е придружена от някаква авария - било то в блокове за генерация на първични напрежения, или силови блокове - вариантите са много.

      Опити за насилствено стартиране на определени неработещи възли са неоправдан риск и водят до оше по-големи аварии...

      Ремонтируеми ли са устройствата, спрели работа заради някоя грешка, която се появява на дисплея? Да, множество от съобщенията които се появяват са сервизно фиксирани, т.е. ясна е причината и възстановяване на нормалната функционалност на инвертерите е възможна.

       
      • 0 replies
    • Сервиз соларни инвертери 7-15 kW
      Приемат се за ремонт соларни инвертери до 15 кW от различни производители.

      Цена за диагностика и подмяна на дефектирали елементи - 250.00 лв. без ддс

      В крайната цена се включва стойността на подменените елементи.

      Гаранция - 6 месеца
      • 0 replies
    • Финалната фаза... или пуск към ...
      До съзнаниети ви е достигал този лаф - "Власите на края на Дунава се давят"...

      Това е и ситуацията с монтажите на соларни системи. Защо, ще попитате...

      Ами просто е - монтажите като цяло са общо взето "хамалогия" - твърде много и то изморителни действия - то панели, то кабели, то трасета и свързвания и изграждане на обединяващото звено - комплекта от инвертори и акумулатори с резултантен изход - задоволен товар.

      Добре, трудоемко е но никой не е отишъл на бар-вариете за да се забавлява, а да реализира проект и да го включи в експлоатация.

      Явно финалната част се оказва препъни камъче...

      А какво следва преди пуск? Ами елементарна поцедура - свързана с проекта - предварително програмиране и настройка на всяка машина - визирам инверторите от комплектацията, съобразно последващата им експлоатация. Масов случай е паралелното използване на модули 5.5 kw за получаване на по-висока изходна мощност.

      Умората от досега извършената монтажна дейност, не е оправдание за пренебрегната настройка - честа грешка е първата машина да се програмира като паралелно работеща, а останалите да работят по подразбиране както са доставени...

      Защо пиша това - ами защото наблюдавам, анализирам и ремонтирам с пушене на главата всичко което е "изгърмяло" след такъв случаен или просто уморен пропуск.

      Просто съвет -  Колеги, не пускайте токовете преди да проверите всичко - всяка прибързана, недообмислена дейност е с много бърза и ужасна реакция...😇
      • 0 replies
Nophelet
Nophelet

Реле стълбищен автомат

   (0 reviews)

Често споделяна реплика от запитвания по телефона - "Всички автомати работят лошо. Сменяме през месец автомат с нови и пак проблеми.Или не спират осветление или не го включват".

Интересна тема и още по-интересно решение - а и с цена под 0,50 лв.

Не вярвате - ами прочетете и проверете лично.

В последните години масова практика е подмяна на осветителните крушки по стълбищата на кооперациите с енергоспестяващи крушки. Това е добра идея с цел икономия в сметката за потребление. Но добра идея с лоша реализация.

Това което прави впечатление е че нито търговците, нито клиентите се замислят какво в същност продават/купуват - т.е. липсва указание за безаварийна работа на продадено/ купено изделие - в случая никой не дава отговор на въпроса: Тези енергоспестяващи крушки ще работят ли безаварийно със стълбищен автомат?

Да е получаваният отговор, но това е напълно лаишки и непрофесионален отговор, защото използването на енергоспестяващи крушки за стълбищно осветление е свързано с един явно неизвестен на масовия продавач/купувач факт.

Енергоспестяващата крушка притежава електроника, която работи с DC напрежение. Това DC напрежение се получава след изправяне на мрежовото напрежение и филтрация с високоволтов електролитен кондензатор в рамките на 4,7 до 22,00 микрофарада. Всеки занимаващ се с електроника знае че електролитния кондензатор когато е разреден е късо съединение за постоянен ток. Т.е. когато реле-автомата за стълбищно осветление бъде включен, от всички паралелно включени енергоспестяващи крушки в първия момент се получават "n" броя къси съединения, според броя на крушките, предизвикващи искра в релейния контакт на автомата. Разбира се тези къси съединения са за много кратък момент от време - и след зареждане на кондензаторите го няма. Но тази моментна искра предизвикана от моментно токово натоварване на контакта на релето, многократно превишаващо работния ток на този контакт предизвиква натрупвания на нагари върху контакта. След неопределим брой включвания неминуемо настъпва един от случаите :

- контактът на релето при някое включване се 'самозаварява' от поредната искра и осветлението остава да свети постоянно.

- контактът на релето губи контактно съпротивление и осветлението или започва да премигва или изобщо не се включва.

Това са причините за масовото недоволство от реле-автоматите, а решението е елементарно и евтино, по възможностите на всеки който не е с 2 леви ръце.

Какво следва да се направи?

Две неща - първото е да се разходите до най-близкия ви магазин за електронни части и да закупите резистор със стойност 4.7 ома но на 10 вата разсейвана мощност.

Второто е да монтирате този резистор на изхода на реле-автомата за лампи и към другия край на този резистор да свържете линията към лампите.

Този резистор ще премахне пиковото натоварване на контакта на релето и ще ви лиши от проблемите в стълбищното осветление.

Ето и схема, за който не се е ориентирал какво да направи. Rx в схемата е този резистор.

 

relstavt.png




User Feedback

There are no reviews to display.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.